selomozgovo


Go to content

Tradicija kvaliteta


Pirot – Mlekarska skola u Pirotu "Dr Obren Pejic", pored toga sto je najstarija, jedna je od retkih srednjih strucnih skola u Srbiji koja skoro dve decenije razvija sopstvenu proizvodnju mlecnih proizvoda. Medutim, prihodi su nedovoljni za uvodenje HACCP sistema, koji garantuje zdravstvenu bezbednost hrane, a neophodan je za dalji plasman proizvoda i na domace i na inostrano trziste.
uvodenje ovog sistema je veoma skupo, pa direktorka skole Milana Velickovic najavljuje za "Politiku" da ce zatraziti pomoc od ministarstava poljoprivrede i prosvete.
– Promene u drustvu su brze, a mi smatramo da nasa skola ima obavezu da se ukljucuje u te promene i da prati nove trendove. U protivnom, skolovacemo ljude koji nece moci da se zaposle. Stvaramo kvalitetne kadrove za mlekarsku industriju, koja sve vise uvodi savremenu tehnologiju u proizvodnju, i preduzimamo sve da nasi ucenici budu obuceni i spremni da rade u bilo kojoj mlekari u Srbiji i Evropi. Ipak, nas zastitni znak je pirotski kackavalj, koji proizvodimo na tradicionalan nacin.
Mlekarska skola ima 258 ucenika i obucava ih za savremenu obradu mleka. Skoro je instalirana "mlekarica" – najsavremenija oprema za obradu mleka, koju su dobili od Evropske unije. "Mlekarica" jos ne radi punim kapacitetom, jer ocekuju dozvole i uvodenje sistema kvaliteta proizvoda. Prerada mleka u "mlekarici" je automatizovana – tu se pasterizuje mleko, prave kiselo-mlecni proizvodi i skoro sve vrste sireva. Prema recima profesora prakticne nastave Dragana Stojanovica, trenutno se preraduju male kolicine mleka za obuku daka.
Krajem osamdesetih, propadanjem pirotske mlekare, u kojoj su se obucavali ucenici ove skole, mlekarska skola je odlucila da nabavi deo opreme i pocne da otkupljuje mleko i preraduje ga. Na taj nacin ucenici su imali priliku da prate tok prerade mleka, te da skola ostvari prihod i nabavi novu opremu. Inace, u "staroj" radionici, koja nema tako savremenu opremu, dnevno se preradi oko 3.000 litara mleka. Polovina ove kolicine upotrebi se za pravljenje kackavalja, tako da dnevno bude proizvedeno 150 kilograma, koji uglavnom prodaju na beogradskom trzistu. Za ostale proizvode kupce imaju u Pirotu i okolini. Prihod ulazu u nabavku mleka, proizvodnju i za placanje komunalnih dazbina.
Pirotska mlekarska skola je u reformi od 2002. godine. Od tada su dobili kabinet sa racunarima, preuredili mlekarsku radionicu, a profesori su prosli svu obuku. Nedavno je ova visokospecijalizovana ustanova dobila saglasnost Ministarstva prosvete i sporta za izgradnju novog doma za smestaj ucenika. Dom za sada ima oko 70 ucenika, ali je u veoma losem stanju.
Maturant mlekarske skole Nikola Radosavljevic iz Velike Plane kaze nam da je zadovoljan smestajem i hranom, ali da bi bilo dobro da je "malo komotnije i da nas bude manje u sobi".
Direktorka Velickovic kaze da je projekat izgradnje doma za ucenike uraden, da je deo sredstava za pocetak radova Ministarstvo prosvete i sporta obezbedilo, ali da zbog privremenog finansiranja ovi poslovi nisu poceli. Prema njenim recima, skola planira da, ukoliko za to obezbedi materijalnu podrsku, otvori etno-mlekaru u selu Dojkinci, na obroncima Stare planine.
– Najkvalitetniji pirotski kackavalj nastaje od mleka ovaca sa staroplaninskih pasnjaka i veoma smo zainteresovani za saradnju sa Dojkinackom zadrugom, koja je osnovana pre nekoliko meseci. Mislim da ce sadrzaji koje planiramo biti veoma interesantni turistima, a medu njima je i tradicionalni nacin pravljenja kackavalja – rekla je direktorka Mlekarske skole u Pirotu Milana Velickovic.


Back to content | Back to main menu
Free Web Hosting